• Aktualności

  Nadodrze

  Statut

  Zasiłki statutowe

  Prasa

  Galeria

  Sport

  Inne dokumenty

  Sztandar

  Linki

  Kontakt

  Galeria

  Galeria 27 - Pikieta pod Elektrownią Pomorzany w Szczecinie, 19 luty 2015 r., tekst - Paulina Łątka, zdjęcia - Andrzej Malicki.

  Nie chcemy być zielonymi płucami Berlina!
  Kilkuset związkowców wspieranych przez rolników na traktorach protestowało w Szczecinie przed Elektrownią Pomorzany przeciwko postępującej degradacji regionu.

  Miejsce akcji nie było przypadkowe. Dalsze działanie wchodzącego w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra zakładu jest bowiem zagrożone. Wszystko przez brak inwestycji niezbędnych dla zapewnienia dalszego funkcjonowania elektrowni. Ciągnący się przez wiele miesięcy przetarg na budowę nowych kotłów został latem ubiegłego roku ostatecznie odwołany. A bez tego grozi nam nie tylko utrata ponad 200 miejsc pracy, ale także widmo przerwania dostaw ciepła dla Szczecina lub, w "najlepszym wypadku", znacznego wzrostu cen ciepła.
  Dlatego "Solidarność" od wielu miesięcy zabiega o gwarancje inwestycji w Elektrowni Pomorzany. Obietnic, deklaracji i podpisanych porozumień ze strony zarządu PGE było wiele, jednak nadal żadne działania nie zostały podjęte.
  - Chcemy konkretnych dokumentów i decyzji o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego - mówił podczas pikiety przed zakładem Mieczysław Jurek, przewodniczący ZR NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. - Wiemy z doświadczenia, że nigdy nie należy wierzyć tej ekipie rządzącej, bo nawet jak coś podpisuje, to potem tego nie dotrzymuje. Dlatego dzisiaj tu jesteśmy i będziemy, dopóki przyszłość Elektrowni Pomorzany nie będzie bezpieczna.
  - Samo zapewnienie o planach czy decyzjach nie jest dla nas wystarczające - dodała Anna Grudzińska, przewodnicząca "Solidarności" ZEDO. - Nasze miejsca pracy to nie może być kwestia wiary w słowa prezesa, ale zapisanych gwarancji.
  Strona społeczna przygotowała też pismo do prezydenta Szczecina, w którym apeluje o doprowadzenie do podpisania porozumienia pomiędzy PGE a Szczecińską Energetyką Cieplną na dostawy ciepła na kolejne lata. Negocjacje w tej sprawie toczą się do kilku tygodni.
  Jednak to nie jedyny problem z którym boryka się obecnie Pomorze Zachodnie. Związkowcy zwrócili uwagę na proceder wyprowadzania ze Szczecina zarządów i oddziałów wielu firm i przedsiębiorstw, w tym między innymi Poczty Polskiej, spółek PKP czy Enei.
  - Wynika z tego, że do niczego się nie nadajemy, nie potrafimy zarządzać ani pracować. Tak nas traktuje ta ekipa rządząca i to jest podłe - mówił przewodniczący Mieczysław Jurek. - Musimy przypominać rządowi, że Pomorze Zachodnie też jest w Polsce!
  Dlatego protestujący przygotowali petycję do premier Ewy Kopacz, w której przywołali postulaty ogólnopolskie i regionalne. - Nasza aktywność społeczna wynika z naszych starań i ambicji, o to by Pomorze Zachodnie było nowoczesnym regionem, sprawnym województwem, o prężnej i dynamicznej gospodarce - czytamy w piśmie. - Chcemy mieć swój wkład w polski cud gospodarczy.
  Związkowcy domagają się od rządu między innymi: realizacji strategii dla Polski Zachodniej w latach 2015-2020, rewitalizacji przemysłu stoczniowego, pozostawienia na Pomorzu Zachodnim zarządów i oddziałów Poczty Polskiej oraz spółek PKP, gwarancji inwestycji zapewniających dalsze funkcjonowanie Zespołu Elektrowni Dolna Odra i Elektrociepłowni Pomorzany i wstrzymania prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej
  W petycji piszą również o powstrzymani procederu wyprzedaży polskiej ziemi zagranicznym spółkom. Stąd obecność na pikiecie rolników na traktorach. - Zawsze będziemy razem, bo Polska to polska ziemia - mówili rolnicy. - Nie pozwolimy przesuwać granic naszego kraju.
  Przed pikietą na terenie Szczecina członkowie NSZZ "Solidarność" rozdawali mieszkańcom miasta ulotki informujące o postulatach strony społecznej.

   
   
     
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

   

  | Aktualnosci | Nadodrze | Statut | Zasilki statutowe |Prasa| Galeria| Sport| Inne dokumenty | Sztandar| Linki | Kontakt. Autor strony Andrzej Malicki